Корисна інформація для ВПО

1. Першочергове зарахування
Якщо ваша дитина має довідку про взяття на облік як ВПО, ви можете отримати пільги при записі до державного садочка. Щоб скористатися цим правом, керуйтеся таким планом:

  • Оберіть дитячий садок за місцем нового проживання
  • Зареєструйтеся і створіть онлайн-заявку в системі електронної реєстрації до закладів дошкільної освіти
  • У полі з пільгами оберіть «внутрішньо переміщена особа». Якщо система запропонує вказати реквізити довідки, вкажіть їх
  • Завантажте сканкопії довідки ВПО дитини, якщо для цього є відповідне поле
  • Коли ваша дитина отримає місце в садочку і ви будете подавати документи, вам потрібно показати оригінал довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, виданої на ім’я дитини
  • Якщо не виходить зареєструватися в електронній черзі, звертайтеся до місцевого відділу освіти

2. Безоплатне харчування
Також дитина зі статусом ВПО має право на безоплатні обіди в дитячому садочку. Щоб їх отримати, зверніться до виховательки або завідувачки вашого нового садочка та напишіть відповідну заяву. До заяви потрібно додати копії документів: свідоцтва про народження та довідки ВПО.
Майте на увазі, що на безоплатне харчування можна розраховувати, якщо ваша дитина взята на облік саме в цьому населеному пункті, де розташований садочок. Адже ці пільги покривають із місцевих бюджетів.

1. Першочергове зарахування
Школярі-ВПО можуть продовжити або розпочати навчання у школі за новим місцем перебування. Вони мають право на пільгу першочергового зарахування, тому що живуть у тому ж мікрорайоні, де розташована школа. Коли писатимете заяву про зарахування вашої дитини до нової школи, вкажіть адресу, де дитина зареєстрована як ВПО, та реквізити довідки. Вона слугуватиме тим документом, який підтверджує місце проживання на території, за якою закріплена школа.

2. Безоплатне харчування
Внутрішньо переміщені школярі також мають право на безоплатні обіди в закладі освіти. Оскільки фінансують їх із місцевого бюджету, то і у довідці має бути вказаний той населений пункт, у якому ваша дитина відвідуватиме школу.
Щоб скористатися цією пільгою, вам потрібно написати заяву про звільнення від плати за харчування, додати до неї ксерокопію довідки та віддати класному керівнику. Перед її написанням поцікавтеся у вчителя, за яким зразком її потрібно складати.

1. Безоплатне харчування
Дитина-ВПО, яка здобуває освіту в закладі професійної (професійно-технічної) освіти, також має пільгу на безоплатні обіди. Щоб скористатися цим правом, зверніться до адміністрації закладу освіти, щоб написати заяву та надати ксерокопії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

2. Соціальна стипендія
Учні закладів з числа ВПО мають право на першочергове призначення соціальної стипендії. Її виплачують у розмірі 450 грн на місяць, якщо учень добре вчиться. Для оформлення соціальної стипендії вам потрібно звернутися до адміністрації закладу, щоб написати відповідну заяву. До неї потрібно додати копію довідки-ВПО.

3. Проживання в учнівських гуртожитках
Внутрішньо переміщені особи мають право на першочергове поселення в учнівські гуртожитки при закладах професійної (професійно-технічної) освіти, а також безоплатне проживання. При вступі до закладу ви маєте сповістити приймальну комісію, що бажаєте отримати місце в гуртожитку, та додати копію довідки на підтвердження пільги.

Важливі зміни у виплаті пенсій для ВПО, українців за кордоном і на ТОТ!

Відтепер пенсіонери можуть отримувати виплати на рахунок будь-якого банку України, а не лише в Ощадбанку, як було раніше.

Якщо виплати припинили – потрібно звернутися до Пенсійного фонду та пройти ідентифікацію.

Уряд скасував дискримінаційні норми для ВПО, які діяли всі ці роки!

Тепер пенсії та страхові виплати можна отримувати на рахунок будь-якого банку України, а не лише в Ощадбанку. Це рішення стосується всіх вимушених переселенців.
Ці зміни стали можливими, зокрема, завдяки ініціативі ГО «ВПО України» та наших співзасновників.
На початку року ми звернулися до Прем’єр-міністра з проханням розширити перелік банків для виплат пенсій і соціальних допомог. Адже ВПО, які отримали цей статус після 2022 року, вже мали вибір, а ті, хто став переселенцем у 2014-му, — ні, через законодавчі колізії.

Окрім цього, уряд спростив процедуру фізичної ідентифікації для пенсіонерів ВПО:

Як пройти ідентифікацію?

Дякуємо всім, хто долучився до цієї важливої зміни! Разом робимо життя ВПО простішим та справедливішим.
Важливі зміни у виплатах пенсій для ВПО, українців за кордоном і на ТОТ
Кому з ВПО необхідно що півроку проходити ідентифікацію, аби не втратити виплати ВПО?

"Волонтер-юрист" - помічник для внутрішньо переміщених осіб [ PDF ]

Як подавати заяви в Міжнародний реєстр збитків через Дію

Міжнародний реєстр збитків RD4U – фіксує всі втрати, спричинені війною, і стає юридичною основою для майбутніх компенсацій.
На сьогодні через реєстр уже подано понад 20 тисяч заяв.
Що можна зафіксувати в реєстрі?

Важливо, що тепер внутрішньо переміщені особи (ВПО) також можуть подавати заявки через «Дію». Це значно розширює можливості збору доказів і посилює правову позицію України на міжнародній арені.

Чим RD4U відрізняється від Реєстру постраждалих РПЗМ?

RD4U – орієнтований на глобальне визнання та фіксацію збитків для подальшого тиску на рф через міжнародні інституції. Цей реєстр є частиною більших механізмів у міжнародному праві, який сприяє притягненню до відповідальності винних на міжнародному рівні.
РПЗМ – внутрішній реєстр, який працює на рівні України для фіксації збитків та виплат у межах програм, зокрема єВідновлення.
Ці два реєстри доповнюють один одного. РПЗМ лягає в онову RD4U. Один – для покарання рф у світі. Інший – для допомоги українцям тут і зараз.