Переселенців багато, житлових приміщень на всіх не вистачає – тому і ціни на оренду чималенькі. Вирішити проблему можна шляхом створення фондів тимчасового житла (ФТЖ).
Яким чином Ради ВПО можуть сприяти створенню таких фондів у громадах, розповіла голова Джерело підтримки Людмила Діннік під час заходу «Підтримка спроможності системи соціального захисту населення щодо реєстрації ВПО» у Новомосковську.

Для кого це потрібно?
Створення ФТЖ вигідно як ВПО, бо вони зможуть отримувати доступне житло, так і громадам, бо якщо переселенці повноцінно інтегруються, громади отримають людський капітал, і, відповідно, поштовх до розвитку.
Самостійно вирішити житлову проблему може дуже мала кількість ВПО, бо у більшості немає ані наявних коштів, ані можливісті взяти іпотеку під доступний відсоток або отримати компенсацію за втрачене житло.
Звідки взяти гроші?
Якщо такі фонди будуть створені, з’явиться можливість системно залучати донорські кошти на реконструкцію та обладнання житла, зокрема, приміщень, які в даний момент неможливо використовувати для проживання, або будівництва нового житла.
Що можуть громади?
В свою чергу, громади, в яких відсутні ресурси для вирішення житлових питань ВПО, можуть внести свій вклад в інший спосіб – наприклад, може виділити під будівництво земельні ділянки на пільгових умовах, сприяти ревізії нерухомого майна, яке можна відремонтувати та використовувати, та т.п.
Чи є приклади успішно реалізованих громадським сектором житлових проєктів?
Так, є! У Дніпрі щонайменше 50% місць тимчасового проживання ВПО створено та утримуються громадськими або благодійними організаціями та волонтерськими об'єднаннями.
Приклади інноваційних підходів у вирішенні житлових питань ВПО у Дніпровській громаді:
- Благодійна Організація «Благодійний Фонд «Відновлення України»:
Взято в оренду у Фонду Державного Майна України (ФДМУ) занедбану будівлю Національного Університету Науки та Технологій площею 706 м.кв. (центральна частина міста).
Завдяки підтримці міжнародних (Благодійна організація Великобританії PostCode, Благодійний Фонд Usmishka Японія) та українських партнерів (SoftServe Україна, White Bit Україна) створено Центр постійного розміщення ВПО у якому мешкають 40 людей. Загальний бюджет відновлення склав близько 4,5 млн грн.
- КП «Я – Маріуполь».
На сьогоднішній день, у Дніпропетровській області взято в довгострокову оренду у ФДМУ 3 гуртожитки, а також ще 6 гуртожитків в інших містах України, у більшості яких вже розроблені проєкти та відбувається активна комунікація з донорами. Формуються черги, створено різні програми для підтримки, соціалізації та адаптації ВПО.
- БФ «Добро на Амурі»
Центр для переселенців (шелтер) «Добро на Амурі» розташований у місті Дніпрі (назва походить від найменування Амур-Нижньодніпровського району Дніпра). Колектив центру – це група волонтерів, які працюють над організацією гуманітарної допомоги та наданням підтримки найбільш незахищеним та вразливим групам населення – жінкам, дітям, літнім людям, особам з обмеженими можливостями, які приїхали з небезпечних регіонів. Команда облаштувала прихисток для переселенців в будівлі колишнього наукового інституту, яка біля 10 років не використовувалася.
Зараз у шелтері розміщено 270 осіб з 12 міст України (з Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської та інших областей).
- ГО «Джерело підтримки»
Юкоманда почала діяти з 26 лютого 2022 року, а у квітні вже опікувалась 3-ма транзитними шелтерами на 150 ліжко-місць. Два з яких було організовано у офісних приміщеннях, пристосованих для проживання ВПО.
У травні 2022 року організація прийняла стратегічне рішення сконцентрувати свою діяльність на створенні Центрів довгострокового проживання та допомозі ВПО інтегруватися у Дніпровську громаду. Цього ж місяця було закрито шелтери у офісних приміщеннях та розпочато впорядкування приміщення (на 30 ліжко-місць) та 4-хповерхівкі колишньої медико-санітарної частини (5600 м2) наданої ПрАТ «ДМЗ» (на 170 ліжко-місць).
На сьогодні у створених Центрах довгострокового проживання на засадах часткового забезпечення мешкають 200 осіб в основному з Луганської і Донецької областей.